KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12746531
*
nr 1274 6531
Lasse Johnson
(1899-1992), Sverige
Oljemålning, "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 september 2019
kl 20:47:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/9 16:23:21
1
400 kr
6/9 21:25:43
2
400 kr
6/9 21:25:43
1
400 kr (Budbetjänt)
6/9 21:25:53
2
450 kr
9/9 14:11:48
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Läs mer om Lasse Johnson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lasse johnson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52
*
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lasse Johnson
nr 1274 6531
Lasse Johnson
(1899-1992), Sverige
Oljemålning, "Mallorca". Signerad, daterad 1929. Olja på pannå, 45x53 cm
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra Råda. Värmland, död 1992.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 september 2019 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/9 16:23:21 | 1 | 400 kr |
6/9 21:25:43 | 2 | 400 kr |
6/9 21:25:43 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
6/9 21:25:53 | 2 | 450 kr |
9/9 14:11:48 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Lasse Johnson
Lars (Lasse) Johnson, svensk bildkonstnär född 1899 i Norra RÃ¥da. Värmland, död 1992.Läs mer om Lasse Johnson
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lasse johnson olja olja på pannå oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:52